úterý 11. září 2012

Jak či kde začít investovat do akcií

Když jsem se kdysi seznámil s pojmem akcie, dost dlouho mi trvalo, než jsem vůbec zjistil, jak se vlastně dostat k investování do akcií. Po dlouhém prolézání všemožných stránek a fór jsem došel k tomu, že nejprve je nutné nalézt nějakého brokera / makléře / zprostředkovatele obchodování s cennými papíry. Říkal jsem si fajn, teď vím, koho mám asi hledat ale kde?

Pro ty, kdo nyní řeší podobný problém, mohu doporučit navštívit stránky ČNB sekci „Dohled nad finančním trhem“, kde se dá proklikat až na „Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu“, kde nás budou zajímat Obchodníci s CP a pobočky zahraničního obchodníka s CP“. To je v podstatě seznam subjektů na území ČR, které mohou připadat v úvahu pro založení „akciového účtu“. Jsou pochopitelně i možnosti založení účtu jinde než v ČR, ale pokud chcete mít přístup i na českou burzu jako já, tak je dle mého nejlepší založit si účet u nás.

Na našem trhu bych jako nejvýhodnější pro dlouhodobé a zároveň začínající investory do českých akcií viděl FIO banku a jejich aplikaci e-broker. Pro založení účtu v aplikaci e-broker stačí navštívit libovolnou pobočku FIO banky a mít sebou platný občanský průkaz. Ačkoliv zmíněná aplikace není příliš propracovaná, pro účely občasných obchodů s cílem dlouhodobě držet otevřené pozice je zcela dostačující a hlavně bez jakýchkoliv poplatků. Jediné poplatky zde jsou za uskutečněné transakce (nákupy či prodeje). Tyto poplatky při investování do CZ akcií činí 0,4% z objemu transakce a minimálně nějakých 40 Kč, což je podle mě celkem solidní ve srovnání s konkurencí.

Pro denní tradery či investory do akcií cizích zemí jsou na trhu jistě lepší brokeři, zvláště pak na trhu mimo ČR. O těch se zde však nyní zmiňovat nebudu, neboť jsem je zatím sám nezkoušel.
  

4 komentáře:

 1. Existuje nějaká možnost skladovat koupené akcie bez oplatků za jejich uložení?Raďte ,moudří a zkušení investoři.Díky.J.

  OdpovědětSmazat
 2. Dobrý den,

  určitě existuje, já sám mám pár akcií a nevím o tom, že by se mi strhávaly nějaké polpatky za jejich uložení. Mám účet u FIO banky, tak jestli mohu poradit, tak to zkuste tam.

  OdpovědětSmazat
 3. Malé doplnění: minimální náklady na transakci se zdvihly o 10 Kč na 50Kč, ale i to je pořád ještě solidní.

  OdpovědětSmazat
 4. Já se poslední roky aktivně věnuji zlatu, a v tomhle směru se mi docela daří. Není to sice komodita rychlého zisku, jak by dnes mnozí lidé preferovali, na druhou stranu jsem nucen konstaktovat, že dobře uchovává peníze a jako jedna z mála komodit má opravdu jistotu.
  Obchoduji přes platformu http://cz.saxobank.com/ a zatím jsem velmi spokojený. Na druhou stranu trh dnes vykazuje relativní nestabilitu, jsem docela zvědavý, co několik příštích let přinese.

  OdpovědětSmazat

Děkuji, že chcete přispět do diskuze :-)